Joke Collection Website - Talk about mood - Are the one-yuan egg tarts on the street really edible?
Are the one-yuan egg tarts on the street really edible?
"Egg tarts are one yuan each!"
I believe that few people can hold back the drool in their hearts when they see these big words and turn around and leave. After all, a bowl of noodles now only costs ten yuan, but there is no meat, and egg tarts cost one yuan each, which is almost free, and you can eat it if you buy it.
In fact, if you have made egg tarts at home, you will know that egg tarts are made by putting the egg tart shell and egg tart liquid into the oven, so easy. You can even buy both of these online. You can buy 51 egg tart shells for 22 yuan, which means the cost of the egg tart shells is only 40 cents (of course, it doesn’t matter whether they are delicious or not).
Let’s talk about the egg tart crust first. Whether the egg tart shell is baked well or not depends on the oil used.
Generally speaking, butter shortening tastes good, but it will encounter a problem-the melting point of butter is low, the shortening effect is poor, and it does not look good. Palm oil is the opposite. Although it has a good shortening effect, its taste is slightly inferior. Therefore, if you want to make an authentic egg tart with 32 layers of pastry and a delicate texture, you have to be willing to spend money on oil.
As for the egg tart liquid, it is also very particular. The egg tart liquid recipes on the market generally include milk, eggs and sugar. This is still relatively good. A bad one will add water to it, while an excellent egg tart will add whipping cream. Once whipping cream is added to any dessert, the cost will go up. Some also add cranberries and red beans.
Many cake shops actually use methods similar to homemade ones, using semi-finished egg tart shells and homemade egg tart liquid. The cream, eggs, and milk in the egg tart liquid are all from high-quality brands to ensure the taste.
But the one-yuan egg tarts are different. Since consumers can buy egg tart shells for 4 cents, wholesale egg tart shells will only be cheaper. If stores make their own tart shells, the cost can be lower.
As for the egg tart liquid, it can be as simple as possible. Use the cheapest eggs, water, sugar, and milk. Use cheap custard powder instead of fresh cream. All other condensed milk used to enhance the flavor is the same. Castrate and save when you can. The cost of an egg tart can be controlled within 50 cents. One yuan per egg tart is more than enough to make money.
So, egg tarts can be made for as low as one yuan each, and can also be sold for more than ten yuan each, and are still sought after by many people.
- Related articles
- Zhang Ting forced his son to make a video. What do netizens say?
- Talk to a talkative person.
- How to say "no" when you are excluded, abused and PUA in the workplace?
- Is it okay to cook with tea?
- A lenient sentence
- We have been together for more than three years. I have had three abortions for him. My parents don’t know about him and me. We often break up.
- 15 inspirational words: a man who indulges in hope is no different from a woodcutter who waits for him.
- Some accidental things will make us have unexpected discoveries and gains. Contact with real life and tell me what you think of this sentence.
- I miss a person very much-Bai Juyi (everlasting regret)
- Which Chinese characters have no marriage fate?