Joke Collection Website - Mood Talk - I'm a little white. Any suggestions?
I'm a little white. Any suggestions?
Then I looked for several institutions. As I haven't resigned yet, I can only choose weekend classes. After listening to several organizations for several weeks, I finally chose them. There are some reasons.
1, the learning environment looks ok and the location is not biased. The decoration and tables and chairs look clean. There are several offices and two classrooms. One can seat about 20 people, and one is about 10. Then provide four or five computers, no computers or those you don't want to bring. I won't rent that shabby office building or community, which shows that I still have strength. I am naturally relieved to see such a venue.
2. The tuition fee is 6500 yuan. After signing up, I issued a receipt and signed two agreements, one for each person and stamped with the official seal at the back. It looks quite formal, at least if there is an agreement, it is guaranteed. Then they printed a big stack of materials. They said that what Baidu could not find was their own internal overview and summary materials, and they also sent a notebook and a lock.
3. Explanation: I participated in the auditions of several institutions, and I think I understand what is said here better. I asked a question during the audition, and a few words helped me explain it clearly. Every teacher teaches in a different way. Some people like the same teacher, others don't, but I like it here better.
4, learning experience, I signed up in March, when I was wearing a mask in class, I was very scared. After learning calculation, I asked an acquaintance to change his job at first, for fear that I would forget what I had learned. At the end of August, I finished one round of study and made five cases, two with three or four floors, 1 about ten floors, 1.
Learn orders, read drawings for a few weeks in the early stage, and then learn modeling. Guanglianda basically talks about steel bars first, then decoration, and finally the package price. The package price is a combination of Guanglianda and Yida, which is quite practical. Here is the meaning.
Because I have been doing information all the time, I have little contact with drawings, and I feel dizzy after reading the Course of Drawing Recognition, especially the third chapter, which is about drawing recognition of steel bars. Fortunately, there is a specially recorded video in the early stage, which is watched at eleven o'clock every night. I think face-to-face teaching is more convenient. If you don't understand, you can help me answer at any time. The teacher won't be impatient. Occasionally make a joke. The beam and the steel bar will also tell me several times respectively. Later, I studied Guanglianda and had a specially recorded video. That's so thoughtful. After I learned to read the map, I stopped taking Guanglianda's class. I made a three-story or four-story project model with the video. Go to class on weekends and compare the answers. Just a few independent foundation units are in the wrong direction, and the roof slope is not drawn. I found that there was little difference in steel bars, and suddenly I felt a sense of accomplishment, which suddenly increased my confidence.
It's easier for me to learn the set price. After all, I do information. I've heard of most of the processes and parts, and I often see a lot on the construction site. The arbitrage is the explanation that Guanglianda and Yida open at the same time. Let's talk about technology first and then set the quota. I'll tell you why this quota is set, and I'll open the quota description and content to tell you how the actual construction is done and what the quota is, but I think the roof is the most difficult. Everything else feels good, and the decoration is particularly meticulous. For the first time, I learned what bare feet are and what dark feet are, and then how to consider plastering the baseboard.
To be honest, I don't feel very good about the cost, logarithm and settlement courses in recent weeks. Where do you know the unit price of labor and materials? There is no way to analyze it. I can only listen to the teacher analyze the package price one by one, how much it will cost and how much profit it will have, and then adjust the price. Logarithm, just learning Guanglianda, not very familiar with it. The speed is a little slow, and I haven't learned the calculation rules. I can only listen, but I am familiar with the settlement, what information to prepare, what process to take and so on. Another advantage here is that there is no limit to the study time, so we will listen to it in the next round.
The above is my study experience there. You can find out for yourself. Just choose your favorite institutions and teachers. I'll keep drawing.
- Previous article:Tell me about pregnant women dreaming about you.
- Next article:How to comfort the aggrieved person?
- Related articles
- Talk about the night scene after the rain
- Hello friends circle in August.
- The secret of spring, the theme teaching plan of small class in kindergarten
- 300-word composition for making a bed
- Live your own life and don't care what others say.
- Chinese Valentine's Day Copywriting Beautiful Short Sentences 2022 Chinese Valentine's Day Moments Copywriting Says Sentences and Mood
- What are the flotation processes of the flotation machine?
- What about premature ejaculation?
- I hate rainy days and feel irritable.
- I don't think my present deskmate is suitable for me. What should I tell the teacher? I am a junior high school student.