Joke Collection Website - Mood Talk - The cost of handmade rice, potato and milk tea
The cost of handmade rice, potato and milk tea
1.A small cup of milk tea in 5 yuan, the raw material cost is about 2 yuan, the labor and shop cost is about 30 cents, and the profit is 2.7 yuan.
2. A cup of 10 yuan milk tea needs pearls from 4 yuan, creamer from 2 yuan, black tea from 0.5 yuan and sugar from 0 yuan. The cost is around 7.5 yuan, the location is good, and the decorated tea shop can even be sold to 10 yuan.
- Previous article:Fanghua said no more.
- Next article:On the first day of October, tell me about it.
- Related articles
- Talk about the expressive function of natural music, like savage natural music that curses me and laughs.
- I like a boy, Cancer, and want to express my hidden feelings.
- Talk about breeding pigs.
- Historical significance of Shuidonggou Tibetan soldier cave and the Great Wall
- Poems praising whole grains
- Talk about the trip to Xinjiang
- If I disappear, who will desperately look for me?
- Emotional sentences about drinking tea
- What is the impact of the signing of the Sino-Russian Treaty of Good-Neighborliness, Friendship and Cooperation, and what enlightenment does it give us?
- It doesn't matter, talk about your mood, from caring to indifferent, talk about 35 sentences.