Joke Collection Website - Talk about mood - I just want to know, how much money can a "little gold-swallowing mythical beast" make in a year? I can't support it anymore?

I just want to know, how much money can a "little gold-swallowing mythical beast" make in a year? I can't support it anymore?

How much money a gold-swallowing beast can make in a year depends on several aspects.

First of all, it depends on where you live, whether it is a first- or second-tier city or a village. If you live in a village, the cost will be smaller.

Furthermore, how old is your "gold-swallowing beast" now? If it is breast milk, it does not cost much for the first year of life. If it is milk powder, it depends on the price of the milk powder the child is eating. Generally speaking, if you eat milk powder, you may earn more than 20,000 yuan a year. To buy clothes, snacks, etc., 5,000 a year should be enough.

We are from a rural area, and our son is two weeks old. Now, one can of milk powder per month, plus snacks and toys, he is enough for 500. We buy clothes and other things when the seasons change, and we spend less than 10,000 a year. . He spent less last year. He was young, breastfeeding, and didn't dare to feed snacks. He probably spent less than 5,000 last year.

In short, children should be raised rich if they have money, and poor if they don’t have money. When conditions are good, parents naturally want the best for their children.

A mythical beast in evolution, male, 12 years old

Coordinates in a fourth-tier prefecture-level city in Liaoning

0-3 years old, milk powder Wyeth, inability to urinate Wet and curious pull-up pants, 7788, average 3500 per month, 42000 a year, 120000 in three years

When I was 4-6 years old, a new kindergarten opened in front of the community, which was the best in the area at the time. Of course it is also the most expensive, 2200/month, food is 20/day, not counting early childhood education, fruits, clothes, toys, etc., it is still 3500 per month, 42000 per year, and 120000 in three years.

7 -12. The mythical beast finally entered the Temple Academy. The fees did not go down but went up. Piano was 300 per hour, Mathematical Olympiad 100 per class, English foreign teacher was 9600 per year. After three years of study, Go was 100 per class, plus badminton, basketball, calligraphy, etc. etc., commercial insurance is 4,000/year, and there are two fixed holiday trips per year, 15,000 each time, and travel on a budget. I need to change my clothes and shoes every six months, they grow too fast, and there is an unlimited supply of fruit, milk, and yogurt, which is roughly estimated at 5,000 per month, 60,000 per year, no more.

Over the past 12 years, the total *** has swallowed 600,000 taels, which is considered above average in our place. At present, I have the level of mythical beast, amateur Go level 5, piano level 8, English vocabulary level 3, and I have already learned mathematics in junior high school.

I moved to the provincial capital this year, the beast went to junior college, the expenses have reached a new level, and the old beast continues to work hard.

Those who have never raised children think that milk powder diapers are expensive, but the price is yet to come. Compared with education, milk powder diapers are really cheap.

Raising children is really not cheap. Although you can choose not to sign up for interest classes, eat adult food after the age of 1, or let your children wear crotchless pants, but you bring your children into this world by yourself, and they cannot choose their parents. , parents can choose to have children or not. Now that they have children, they will do their best to let their children grow up happily.

My baby boy is four years old this year and is in the middle class of kindergarten. He is located in Liaocheng, Shandong Province, a small first- and fourth-tier poor city.

Let’s talk about my son’s annual expenses. The annual kindergarten tuition is 18,000 yuan, plus the extended classes in the kindergarten, the annual cost is 20,000 yuan. Now that he is four years old, he has not started taking any special classes outside school, so this money has been saved for the time being.

Most of the clothes are bought from my sister’s store, all at wholesale prices. However, I have to buy a bunch of new clothes every time the season changes, because last year’s clothes are no longer suitable for spring. The average price is 500 yuan per quarter in summer and autumn. In winter, it is more expensive because you have to buy a down jacket at a counter, which is around 1,500-2,000 yuan. Shoes are bought from big brands in big shopping malls, because running and jumping is too expensive for children, and shoes of poor quality can easily cause athlete's foot, so shoes are bought in shopping malls, but they are basically discounted, such as 361, Anta, and Babu. Dou, the average price of ABC is more than 100 pairs after discount, 2 or 3 pairs in a quarter, more than 1,000 in a year.

The cost of seeing a doctor every year is about 2,000, and this year it will be more. Because I was hospitalized and had a minor operation, which cost more than 3,000 after reimbursement.

Every year we go out to travel for a week, which costs Around 3000.

That’s basically it, the cost of a baby a year. The most important thing is that I haven't started taking interest classes yet. When I sign up for interest classes next year, it will probably cost about 15,000 more.

It is a big mistake to think that you only spend money when you are a baby. Milk powder and diapers only cost a few dollars, which is incomparable with what you will spend in the future. In elementary school, I learned piano and painting a few years ago, but I didn’t spend a year. 30,000 yuan cannot be paid. The fourth grade is faced with choosing a school for primary school promotion. Mathematics Olympiad, English and composition cannot be studied. 300 yuan for 2 hours is not 40,000 to 50,000 yuan a year. The best junior high schools are privately run, and the tuition is less than 40,000 yuan a year. School buses and Lunch and miscellaneous expenses are over 10,000 yuan, and make-up classes are indispensable. 50,000 yuan is a lot more. 100,000 yuan a year does not include buying clothes and snacks. Traveling is about the same as an adult. Europe is 15,000 yuan, Japan is more than 6,000, and the gross estimate is 13,000 yuan. Thousands of dollars, I haven’t gone to high school yet, God knows

Just make as many as you want. Children’s education is now the biggest expense for families, but parents should also make good choices and invest in education based on their own children. Don’t follow the trend. ! Rich people, please feel free to do so!

A rough calculation shows that a gold-eating beast that has been raised for fifteen years and is currently in the second year of junior high school has annual expenses: monthly living expenses of 2000*9=18,000 (not counting winter and summer vacations), seasonal shoes and clothing 4,000, the school pays 3,000 (two semesters), various make-up classes every month 2,000*9=18,000, a trip during winter and summer vacations 3,000 (average once), and each teacher pays 5,000. The other seven, seven, eight, eight, 2,000, total: 53,000 [face covering]

Nowadays, raising a child from pregnancy, birth, schooling to adulthood, marriage and having children is a very huge price paid by a family. If you live in first- and second-tier cities and have better family conditions, it may cost tens of millions. In second- and third-tier cities, it may cost several million. Even in fourth-tier cities and below, it will cost millions. But having said that, it depends on you how you raise your child. If you choose a high-priced one-stop childbirth service from the moment you are pregnant, you can eat high-priced imported milk powder after birth, find a high-priced nanny, and enroll your child in various sex classes. , waiting for marriage to buy a house, a car, etc. for the children is very tiring. If your family lets everything take its course when it comes to raising a child, treats it as normal from pregnancy to birth, chooses what kind of milk powder to eat after the child is born according to the actual situation, and does not blindly pursue famous brands, etc., do not give it to the child after school. Add so many extracurricular activities to teach children a correct outlook on life and values. When the children grow up, they can start a family and start a career on their own. That way you will feel that it is not so hard. This is how my two children do it, and so do many of my friends around me. If you do it this way, if you insist on trying to encourage your children to win within a certain starting line, then you should work hard to do it.